movim - en to ru translation catalogue (623 entries)

en: Thanks
ru: Спасибо

en: Developers
ru: Разработчики

en: Translators
ru: Переводчики

en: Thanks to all the translators
ru: Спасибо всем переводчикам

en: Software
ru: Программа

en: Resources
ru: Ресурсы

en: Movim is an XMPP-based communication platform. All the project, except the following software and resources, is under
ru: Movim — основанная на XMPP платформа для коммуникаций. Весь проект, кроме следующих программ и ресурсов, находится под

en: Account
ru: Учетная запись

en: Change my password
ru: Изменить мой пароль

en: Password
ru: Пароль

en: Password confirmation
ru: Подтверждение пароля

en: The password has been updated
ru: Пароль был изменен

en: Please provide a valid password (6 characters minimum)
ru: Пожалуйста, ведите пароль, отвечающий требованиям сложности (минимум 6 знаков)

en: The provided passwords are not the same
ru: Введенные пароли не совпадают

en: Delete your account
ru: Удалить мою учетную запись

en: You will delete your XMPP account and all the relative information linked to it (profile, contacts and publications).
ru: Ваша учетная запись XMPP и вся связанная с ней информация (профиль, контакты, публикации) будет удалена

en: Type your full username
ru: Введите Ваше полное имя

en: Please provide a valid username.
ru: Пожалуйста введите действующую учётную запись

en: Gateways
ru: Шлюзы

en: Leave this instance
ru: Покинуть этот инстанс

en: You will delete all the relative information linked to your account on this Movim instance (profile, contacts and publications).
ru: Это удалит всю вашу информацию с этого инстанса Movim (профиль, контакты и публикации).

en: This action will not delete your account but will disconnect you from this instance.
ru: Это действие не удалит ваш аккаунт, а только отсоединит вас от этого инстанса.

en: Create a new account
ru: Создайте новую учётную запись

en: No account creation form found on the server
ru: На сервере не найдена форма создания учетной записи

en: on
ru: на

en: Your acccount has been successfully registered
ru: Ваша учётная запись была успешно зарегистрирована

en: Loading
ru: Идёт загрузка

en: …and start playing
ru: ... и начинайте игру

en: Not Acceptable
ru: Недопустимо

en: The registration system of this server is currently unavailable
ru: Регистрация на этом сервере в данный момент недоступна

en: Registration forbidden
ru: Регистрация запрещена

en: Actions
ru: Действия

en: Action completed
ru: Действие выполнено

en: General Settings
ru: Общие параметры

en: Theme
ru: Тема

en: Default language
ru: Язык по умолчанию

en: Log verbosity
ru: Детализация лога

en: Restrict suggestions
ru: Предотвращать подсказки

en: Only suggest chatrooms, Communities and other contents that are available on the user XMPP server and related services
ru: Показывать предложения чат комнат, сообществ и прочего контента, который находится на пользовательском и связанным с пользовательским XMPP сервером

en: Administration Credential
ru: Управление учетными данными

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Retype password
ru: Введите пароль ещё раз

en: Whitelisted XMPP Servers
ru: Авторизованные XMPP-сервера

en: If you want to specify a list of authorized XMPP servers on your Movim pod and forbid the connection on all the others please put their domain name here, with comma (ex: movim.eu,jabber.fr)
ru: Если вы хотите задать список авторизованных XMPP серверов для вашего пода Movim и запретить подключение всех остальных - напишите их доменные имена здесь, с запятой (например: movim.eu, jabber.fr)

en: Leave this field blank if you allow the access to all the XMPP accounts.
ru: Оставьте это поле пустым, если вы хотите позволить доступ ко всем XMPP аккаунтам.

en: List of whitelisted XMPP servers
ru: Белый список серверов XMPP

[ctx: [information]title]
en: Information Message
ru: Информационное сообщение

en: Description
ru: Описание

en: Leave this field blank if you don’t want to show any message.
ru: Если Вы не хотите показывать сообщения, оставьте это поле пустым.

[ctx: [information]label]
en: Information Message
ru: Информационное сообщение

en: Default XMPP server
ru: XMPP-сервер по умолчанию

en: Main XMPP server domain
ru: Домен основного XMPP-сервера

en: Main XMPP server description
ru: Описание основного XMPP-сервера

en: Main XMPP server country
ru: Страна нахождения основного XMPP-сервера

en: Pick a country in the list
ru: Выберите страну из списка

en: Empty
ru: Пусто

en: Syslog and files
ru: Syslog и файлы

en: Sessions
ru: Сеансы

en: General Overview
ru: Общие сведения

en: Read and write rights for the webserver in Movim’s %s directory
ru: Права на запись и чтение на веб-сервер в директории Movim’а %s

en: WebSocket connection error, check if the Movim Daemon is running and is reachable
ru: Сбой соединения по протоколу WebSocket. Убедитесь, что служба Movim запущена и доступна по сети

en: Browser
ru: Браузер

en: Movim Core
ru: Ядро Movim

en: Movim Daemon
ru: Служба Movim

en: Database
ru: База данных

en: Here you can register your pod on the official %sMovim API%s
ru: Здесь вы можете зарегистрировать ваш под на официальном API Movim

en: Your pod is not registered on the API
ru: Ваша установка не зарегистрирована в API

en: Your pod is registered on the API
ru: Ваша установка зарегистрирована в API

en: Your pod is not yet validated
ru: Ваша установка не прошла проверку

en: Your pod is validated
ru: Ваша установка прошла проверку

en: You asked to be removed from the API, this request will be processed in a couple of hours
ru: Вы запросили удаление из API, данный запрос будет выполнен в течение нескольких часов

en: Configuration updated
ru: Конфигурация обновлена

en: File
ru: Файл

en: Use it
ru: Использовать это

en: Webcam
ru: Веб-камера

en: Cheese!
ru: Скажите "сы-ы-ыр"!

en: Take a webcam snapshot
ru: Сделать фотографиюс помощью веб-камеры

en: Avatar Updated
ru: Аватар обновлен

en: Avatar Not Updated
ru: Аватар не обновлен

en: No avatar defined yet
ru: Аватар не установлен

en: This content is private, please login to see it
ru: Этот контент приватный, пожалуйста авторизуйтесь, чтобы посмотреть его

en: Message Published
ru: Сообщение опубликовано

en: Your message could not be sent, please try again later
ru: Не удалось отправить сообщение, попробуйте позже

en: Encrypted message
ru: Зашифрованное сообщение

en: Composing…
ru: Сопоставление...

en: Paused…
ru: Пауза

en: Contact gone
ru: Контакт ушел

en: %s messages retrieved
ru: %s сообщений получено

en: %s needs your attention
ru: %s нуждается в Вашем внимании

en: Your message here…
ru: Ваше сообщение здесь

en: Smileys
ru: Смайлики

en: Frequent contacts
ru: Популярные контакты

en: Nothing here yet…
ru: Пока ничего нет...

en: Don’t be shy, send a first message to start the discussion
ru: Не стесняйтесь, отправьте первое сообщение и начните общение

en: You received an invitation to join a chatroom
ru: Вы получили приглашение в комнату

en: Join %s
ru: Зайти в %s

en: See the profile
ru: Смотреть профиль

[ctx: [chat]clear]
en: Clear the history
ru: Очистить историю

en: Edit last message
ru: Редактировать последнее сообщение

en: Report abuse
ru: Сообщить о нарушении

en: Call started
ru: Вызов начат

en: Call ended
ru: Вызов завершён

en: An error occured when sending the message
ru: Произошла ошибка при отправке сообщения

en: Synchronizing the history, please wait…
ru: История синхронизируется, пожалуйста подождите…

[ctx: [chat]clear_history]
en: Clear the history
ru: Очистить историю

en: Members
ru: Участники

en: Connected to the chatroom
ru: Подключились к комнате

en: Disconnected from the chatroom
ru: Отключились от комнаты

en: Configuration
ru: Настройки

en: Configuration saved
ru: Настройки сохранены

en: Subject
ru: Тема

en: Subject changed
ru: Тема изменена

en: Administration
ru: Администрирование

en: No chats yet…
ru: Нет чатов...

en: Start a new conversation by clicking on the %s button.
ru: Для начала нового разговора нажмите на кнопку %s.

en: Chat with a contact
ru: Пообщаться с контактом

en: Me
ru: Я

en: Chat
ru: Чат

en: New conversation
ru: Новая беседа

en: Discover, follow and share
ru: Изучайте новое, подписывайтесь и делитесь

en: %s communities
ru: %s сообществ

en: Search for a new server
ru: Поиск нового сервера

en: Communities servers
ru: Сервера сообществ

en: Communities server discovered
ru: Сервер сообщества обнаружен

en: This server doesn’t exists
ru: Такого сервера не существует

en: Community created successfully
ru: Сообщество успешно создано

en: There is no Communities yet on this server.
ru: На сервере пока нет сообществ.

en: Create a new community on %s
ru: Создать новое сообщество на сервере %s

en: Community name
ru: Название группы

en: My Little Pony - Fan Club
ru: My Little Pony - Фан Клуб

en: Please provide a valid community name (4 characters minimum)
ru: Пожалуйста, введите правильное имя сообщества (минимум 4 символа)

en: You cannot create a new community on this server
ru: Вы не можете создать сообщества на этом сервере.

en: No Communities Servers yet…
ru: Серверов сообществ пока нет…

en: It seems that we can't find any communities for the moment
ru: Похоже, что на данный момент мы не можем найти никаких сообществ

en: Subscriptions
ru: Подписки

en: Community deleted successfully
ru: Сообщество успешно удалено

en: Delete the community
ru: Удалить это сообщество

en: You are going to delete the following community. Please confirm your action.
ru: Вы собираетесь удалить это сообщество. Пожалуйста, подтвердите Ваши намерения.

en: It seems that this community doesn’t exists anymore. Do you want to remove it from your subscriptions?
ru: Похоже, этого сообщества больше не существует. Вы хотите удалить его из своих подписок?

en: Owners
ru: Владельцы

en: Publishers
ru: Авторы

en: Roles
ru: Роли

en: Role correctly set
ru: Роли установлены верно.

en: Publication
ru: Публикация

en: Open
ru: Открыть

en: Everyone can publish
ru: Каждый может публиковать

en: The publishers can publish
ru: Редакторы могут публиковать

en: Subscribers
ru: Подписчики

en: The subscribers can publish
ru: Подписчики могут публиковать

en: %s subscribers
ru: %s подписчиков

en: %s posts
ru: %s публикаций

en: Public page
ru: Публичная страница

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Unsubscribe
ru: Отписаться

en: Subscribed
ru: Подписано

en: Unsubscribed
ru: Неподписанный

en: The subscriptions are disabled for this community
ru: Подписки отключены для этого сообщества

en: Give a label for this community
ru: Дайте название этому сообществу

en: My Community Name
ru: Мое имя сообщества

en: Share this subscription publicly
ru: Поделится этой подпиской публично

en: It will appear on your profile
ru: Оно будет отражено в Вашем профиле

en: You are going to unsubscribe from this community
ru: Вы собираетесь отписаться от этого сообщества

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

en: My Subscriptions
ru: Мои Подписки

en: Hello
ru: Здравствуйте

en: Here you will be able to manage all your subscriptions.
ru: Здесь вы можете управлять своими подписками

en: General
ru: Общие

en: Language
ru: Язык

en: Roster display
ru: Ростер

en: Show the offline contacts
ru: Показывать контакты не в сети

en: Hide the offline contacts
ru: Скрыть контакты не в сети

en: Appearence
ru: Внешний вид

en: Configuration invalid
ru: Неправильные настройки

en: Advanced Configuration
ru: Расширенные настройки

en: Display adult content
ru: Отображать контент "для взрослых"

en: Will allow you to read the posts tagged with the #nsfw tag
ru: Это разрешит вам читать посты с тегом #nsfw

en: Night Mode
ru: Ночной режим

en: Use dark colors to rest your eyes
ru: Тёмные цвета дадут отдохнуть вашим глазам

en: Main chat page
ru: Главная страница - чаты

en: Make the chat page as the default one
ru: Сделать страницу чатов страницей по умолчанию

en: Archiving preferences
ru: Настройки архивирования

en: Server-side archiving preferences
ru: Настройки архивирования на стороне сервера.

en: Always
ru: Всегда

en: Never
ru: Никогда

en: Archiving preferences saved
ru: Архивные настройки сохранены

en: Audio notifications
ru: Звуковые уведомления

en: Incoming call
ru: Входящий звонок

en: Incoming message
ru: Входящее сообщение

en: Confirmation of authentication
ru: Подтверждение аутентификации

en: The following platform would like your confirmation to authentify this account
ru: Через данные платформы Вы можете подтвердить аутентификацию Вашего аккаунта

en: Authentication code
ru: Код аутентификации

en: Add a contact
ru: Добавить контакт

en: Enter the Jabber ID of your contact.
ru: Введите Jabber ID

en: Press enter to validate.
ru: Нажмите Enter для проверки.

en: Contact added
ru: Контакт добавлен

en: Contact updated
ru: Контакты обновлены

en: Contact deleted
ru: Контакт удалён

en: General Information
ru: Общая информация

en: Name
ru: Имя

en: Nickname
ru: Псевдоним

en: Date of Birth
ru: Дата рождения

en: Gender
ru: Пол

en: Marital Status
ru: Семейное положение

en: Email
ru: Эл. почта

en: Website
ru: Веб-сайт

en: About Me
ru: О себе

en: Other Accounts
ru: Другие учётные записи

en: Is Listening
ru: Слушает

en: Geographic Position
ru: Географическое расположение

en: Locality
ru: Местоположение

en: Country
ru: Страна

en: Mood
ru: Настроение

en: I’m
ru: Я

en: Listening
ru: Слушаю

en: Last seen
ru: Последнее посещение

en: Last registered
ru: Последний зарегестрированый

en: Edit
ru: Редактировать

en: Alias
ru: Псевдоним

en: Group
ru: Группа

en: You are going to delete one of your contacts, please confirm your action
ru: Вы собираетесь удалить один из ваших контактов. Пожалуйста, подтвердите это.

en: %s years
ru: %s лет

en: Last public post
ru: Последняя публикация

en: Visit the blog to see all the public posts
ru: Открыть блог для всех публикаций

en: You can see this contact status
ru: Вы можете видеть статус этого контакта

en: Share my status
ru: Поделиться статусом

en: But this contact cannot see yours
ru: Но этот контакт не может видеть ваш

en: You are not subscribed to this contact
ru: Вы не подписаны на этот контакт

en: Ask to subscribe
ru: Запросить подписку

en: But this contact can still see if you are online
ru: Но этот контакт может видеть ваш онлайн-статус

en: No subscriptions
ru: Нет подписок

en: Invite
ru: Пригласить

en: This contact is in your contact list but there is no subscription between the two accounts
ru: Контакт находится в Вашем контакт-листе, однако он не авторизован между аккаунтами

en: Draw
ru: Нарисовать

en: Frequently Asked Questions
ru: Часто Задаваемые Вопросы (FAQ)

en: What does the permission setting do?
ru: Что делает настройка разрешений?

en: Where can I find a list of chatrooms?
ru: Где я могу найти список чат-комнат?

en: Where can I find my contacts?
ru: Где я могу найти мои контакты?

en: By opening the search panel.
ru: Открыв панель поиска.

en: We also recommend
ru: Мы также рекомендуем

en: Administrators & Contact
ru: Администраторы и связь с ними

en: Chat with the Movim team?
ru: Хотите ли связаться с командой Movim?

en: Add the chatroom
ru: Добавить чат-комнату

en: Wrong username
ru: Неверное имя пользователя

en: Invalid JID
ru: Недействительный JID

en: Empty Challenge from the server
ru: Пустая Соль пришла с сервера

en: XMPP Domain error, your account is not a correct Jabber ID
ru: Ошибочный  XMPP домен, недопустимый JID в вашей учетной записи

en: Some data are missing!
ru: Некоторые данные потеряны!

en: Wrong password
ru: Неверный пароль

en: Internal server error
ru: Внутренняя ошибка сервера

en: Session error
ru: Ошибка сеанса

en: Account successfully created
ru: Учётная запись успешно создана

en: The server takes too much time to respond
ru: Сервер потребовал слишком много времени на ответ

en: Impossible login
ru: Недопустимое имя пользователя

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Invalid username format
ru: Неверный формат имени пользователя

en: Invalid password format
ru: Неверный формат пароля

en: Your XMPP server is unauthorized
ru: Ваш XMPP сервер не авторизован

en: Movim failed to authenticate. You entered wrong data
ru: Идентификация в Movim неудалась. Вы ввели неверные данные.

en: Authentication mechanism not supported by Movim
ru: Данный механизм аутентификации не поддерживается Movim

en: The XMPP authentification failed
ru: XMPP-аутентификация не прошла

en: My address
ru: Мой адрес

en: Connected
ru: Соединение установлено

en: Population
ru: Население

en: %s invited you to join a chatroom
ru: %s пригласил вас в комнату

en: Bad nickname (between 4 and 40 characters)
ru: Неподходящий псевдоним (от 4 до 40 символов)

en: No news yet…
ru: Пока нет новостей

en: Welcome on your news feed, here you will see all the posts published by your contacts and in the communities you have subscribed.
ru: Добро пожаловать в Вашу новостную ленту. Здесь Вы будете видеть посты, опубликованные Вашими контактами и те сообщества, на которые Вы подписаны

en: All
ru: Все

en: My publications
ru: Мои публикации

en: Contacts
ru: Контакты

en: Write a new post…
ru: Написать новый пост...

en: Pending Invitations
ru: Ожидающие решения приглашения

en: %s wants to talk with you
ru: %s хочет добавить Вас в контакт-лист

en: Notifications
ru: Уведомления

en: No new notifications
ru: Нет новых уведомлений

en: Movim can notify you when a new post is published or if you receive messages
ru: Movim может уведомлять Вас, когда будет опубликован новый пост, или Вы получите сообщение

en: You can always disable them afterwards
ru: Вы всегда, впоследствии, можете отключить это.

en: Public profile
ru: Публичный профиль

en: Make your profile public and allow other users to find you and make new contacts more easily
ru: Сделайте Ваш профиль публичным и разрешите другим пользователям находить Вас и заводить новые контакты еще легче!

en: You can always disable this in the configuration afterwards
ru: Вы всегда можете выключить это в конфигурации

en: Popups
ru: Всплывающие окна

en: Movim is using popups for the video-conference feature, they are sometime blocked by the browsers
ru: Movim использует всплывающие окна для возможности видео конференций, однако они могут быть заблокированы Вашим браузером.

en: Please be sure that they are enabled to use this feature properly
ru: Пожалуйста, убедитесь, что они разрешены, для использования данной опции.

en: News Feed
ru: Новостная лента

en: Discover and register to the groups you are interested in
ru: Найдите и зарегистрируйтесь в интересных вам группах

en: Content
ru: Содержание

en: Post published
ru: Запись опубликована

en: Post deleted
ru: Запись удалена

en: Posts recently published in communities that you are not subscribed (yet)
ru: Посты, недавно опубликованные в сообществе, на которые Вы (пока) не подписались

en: New post
ru: Новая запись

en: This is a re-post from %s
ru: Это репост от %s

en: See %s profile
ru: Смотрите профиль %s

en: Public posts from users
ru: Публичные записи от пользователей

en: Publish this post publicly?
ru: Сделать пост доступным всем?

en: This post is public
ru: Эта публикация общедоступна

en: This post is private
ru: Это приватный пост

en: Public URL of this post
ru: Публичная ссылка на этот пост

en: Delete this post
ru: Удалить этот пост

en: You are going to delete this post, please confirm your action
ru: Вы собираетесь удалить этот пост. Пожалуйста, подтвердите это.

en: Are you sure that you want to delete this comment?
ru: Вы уверены что хотите удалить этот комментарий?

en: Discover more articles on the communities page
ru: Находите больше записей на странице сообщества

en: Read more
ru: Читать больше

en: Comments disabled
ru: Комментарии отключены

en: Comment published
ru: Комментарий опубликован

en: Liked
ru: Понравилось

en: The comment cannot be published
ru: Комментарий не может быть опубликован

en: Comment deleted
ru: Комментарий удален

en: Liked your publication
ru: Нравится Ваша публикация

en: Contact post
ru: Для связи

en: Universal share button
ru: Кнопка "Поделиться"

en: Bookmark or drag and drop the following button in your toolbar and use it on all the pages you want to share on Movim
ru: Перенесите эту кнопку на свою панель закладок и используйте ее, когда хотите поделиться чем-то в Movim

en: Share on Movim
ru: Поделиться в Movim

en: Oh! Hello!
ru: Ох! Здравствуйте!

en: It seems that you’re new there! Welcome on Movim!
ru: Выглядит словно Вы здесь впервые... Добро пожаловать в Movim!

en: Check the Menu
ru: Посмотрите меню

en: Looks like you didn’t complete your profile yet
ru: Выглядит словно вы не заполнили свой профиль

en: You can go in the Configuration page to describe yourself and put a nice picture
ru: Вы можете заполнить профиль на странице "Конфигурация"

en: Disconnect
ru: Выйти

en: Status updated
ru: Статус обновлен

en: Presence
ru: Присутствие

en: Do you really want to log out?
ru: Вы действительно хотите выйти?

en: What’s new?
ru: Что нового?

en: Write a post
ru: Напишите пост

en: Add a link
ru: Добавьте ссылку

en: Take a picture
ru: Сфотографировать

en: Please provide a title
ru: Заголовок

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Add a file or a picture
ru: Добавить файл или картинку

en: You cannot publish a post here
ru: Вы не можете публиковать записи здесь

en: No content to preview
ru: Нет контента для предпросмотра

en: Please enter a valid URL
ru: Введите правильный URL

en: You can format your content using Markdown
ru: Вы можете использовать форматирование Markdown

en: Help
ru: Помощь

en: More help
ru: Больше помощи

en: Markdown syntax manual
ru: Помощник по синтаксису Markdown

en: Edit a chatroom
ru: Изменить комнату

en: Add one by clicking on the add button.
ru: Добавьте с помощью кнопки "Добавить"

en: Type of room
ru: Тип комнаты

en: Standard room
ru: Стандартная комната

en: Gateway room
ru: Шлюзовая комната

en: Hide disconnected rooms
ru: Скрыть отключенные комнаты

en: Destroy the room
ru: Уничтожить комнату

en: Name or description
ru: Имя или описание

en: Chatrooms
ru: Комнаты

en: My Favorite Room
ru: Мои любимые комнаты

en: Bad Chatroom ID
ru: Неверный ID комнаты

en: Empty name
ru: Имя не задано

[ctx: [chatrooms]users]
en: Users
ru: Пользователи

[ctx: [chatrooms]members]
en: Members
ru: Члены

en: Please enter a correct nickname (2 to 40 characters)
ru: Введите корректный псевдоним (от 2 до 40 символов)

en: Username already taken
ru: Имя пользователя уже используется

en: Join this chatroom on connect
ru: Присоединиться к комнате при входе

en: Room destroyed
ru: Комната уничтожена

en: Chatroom cannot be joined, registration required
ru: Невозможно войти в комнату, необходима регистрация

en: The chatroom doesn’t exists
ru: Комната не существует

en: A password is required
ru: Требуется пароль

en: Bookmarks updated
ru: Закладки обновлены

en: Public chatroom
ru: Публичная комната

en: You are currently logged as an anonymous user.
ru: Вы вошли как анонимный пользователь.

en: You can join using your own account or create one on the login page by loging out using the cross in the top-right corner.
ru: Вы можете присоединиться используя свой аккаунт, или создайте новый на странице логина, используя крестик в верхнем правом углу

en: Login on %s
ru: Войти на %s

en: Invite a contact
ru: Пригласить контакт

en: Invitation sent
ru: Приглашение отправлено

en: Send this link to your contacts
ru: Отправьте эту ссылку своим контактам

en: The participants of this chatroom can see each other's profile
ru: Участники этой чат-комнаты могут видеть профиль  друг друга

en: Member
ru: Участник

en: No affiliation
ru: Не принадлежит

en: Global search
ru: Глобальный поиск

en: What are you looking for?
ru: Что вы хотите найти?

en: Open me using Ctrl + M
ru: Откройте меня, используя Ctrl+M

en: No contacts yet?
ru: Нет контактов?

en: Attach to a blog publication
ru: Приложить к публикации блога

en: Send it to a contact
ru: Отослать контакту

en: Post shared
ru: Поделится постом

en: Post shared with your contact
ru: Вы поделились постом с вашим контактом

en: More contacts
ru: ещё контакты

en: Statistics
ru: Статистика

en: A sticker has been sent using Movim
ru: Стикер был отправлен из Movim

en: Movim is a decentralized social network, before creating a new account you need to choose a server to register.
ru: Movim — это децентрализованная социальная сеть. Перед созданием учетной записи нужно выбрать сервер.

en: Your server here?
ru: Ваш сервер здесь?

en: Contact us to add yours to the officially supported servers list
ru: Свяжитесь с нами чтобы добавить свой сервер в список официальных серверов

en: No public feed for this contact
ru: Нет публичной ленты для этого контакта

en: No contact specified
ru: Контакт не задан

en: Upload
ru: Загрузить

en: Choose a file to upload
ru: Выберите файл для загрузки

en: Large pictures will be resized and compressed
ru: Большие изображения будут сжаты

en: File too large
ru: Файл слишком велик

en: Upload failed
ru: Загрузка не удалась

en: You are not allowed to upload a file
ru: У Вас нет разрешения на загрузку файлов

en: You exceeded the quota
ru: Вы превысили квоту

en: Drag and drop your file in this area
ru: Перетащите файл в эту область

en: Profile
ru: Профиль

en: Profile Updated
ru: Профиль обновлён

en: Profile Not Updated
ru: Профиль не обновлён

en: Your profile is now public
ru: Ваш профиль теперь общедоступен

en: Your profile is now restricted
ru: Ваш профиль теперь скрыт

en: Is this profile public?
ru: Это публичный профиль?

en: Please pay attention! By making your profile public, all the information listed below will be available for all the Movim users and on the whole Internet.
ru: Внимание! Сделав свой профиль публичным, вы сделаете всю информацию в нем доступной для всех пользователей Movim и Internet.

en: Your nickname is %s.
ru: Ваш логин %s.

en: Your nickname should only contains letters, numbers, - and _
ru: Ваш логин должен содержать только буквы, цифры, а так же - и _

en: The nickname is already registered
ru: Этот логин уже зарегистрирован

en: Nickname saved
ru: Логин сохранён

en: Submit
ru: Отправить

en: Reset
ru: Сброс

en: Movim is currently working in degraded mode
ru: Movim временно работает в режиме деградации

en: Please contact your server administrator to see if this feature can be enabled.
ru: Пожалуйста, свяжитесь с Вашим администратором для устранения данной проблемы

en: …is calling you
ru: ... звонит Вам

en: Incoming video call
ru: Входящий видеовызов

en: Incoming audio call
ru: Входящий аудиовызов

en: …ringing
ru: ...звонит

en: in call
ru: звонит

en: failed
ru: не удалось

en: …connecting
ru: ... соединение

en: call ended
ru: звонок завершён

en: Movim requires Javascript to be enabled to work properly.
ru: Для правильной работы Movim необходимо разрешить Javascript.

en: Movim is a kickass distributed social networking platform that protect your privacy and comes with a set of awesome features.
ru: Movim - это потрясающая распределенная, социальная, сетевая платформа, которая защищает Вашу конфиденциальность с набором крутых функций.

en: Loading…
ru: Загрузка...

en: Or
ru: Или

en: Communities
ru: Сообщества

en: Home
ru: Домой

en: Explore
ru: Обзор

en: Account Creation
ru: Создание учётной записи

en: News
ru: Новости

en: Avatar
ru: Фотография

en: Chats
ru: Чаты

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Post
ru: Запис

en: Blog
ru: Блог

en: About
ru: О

en: Login
ru: Войти

en: Not Found
ru: Не найдено

en: Feed
ru: Лента

en: Posts
ru: Записи

en: Gallery
ru: Галерея

en: Visio-conference
ru: Visio-конференция

[ctx: [page]share]
en: Share
ru: Поделиться

en: Room
ru: Комната

en: Tag
ru: Тег

en: Error: %s
ru: Ошибка: %s

en: Cannot load file '%s'
ru: Не удаётся получить файл '%s'

en: Requested widget '%s' doesn’t exist.
ru: Запрашиваемый виджет '%s' отсутствует.

en: Requested event '%s' not registered.
ru: Запрашиваемое событие '%s' не зарегистрировано.

en: Whoops!
ru: Ой-ой!

en: Movim cannot talk with the server, please try again later
ru: Movim не может установить связь с сервером, зайдите позже

en: Reconnection to the server…
ru: Переподключение к серверу…

en: Oops!
ru: Упс!

en: Call
ru: Звонок

en: Audio Call
ru: Аудио звонок

en: Video Call
ru: Видео звонок

en: Validate
ru: Проверить

en: Refresh
ru: Обновить

en: Add
ru: Добавить

en: Delete
ru: Удалить

en: Cancel
ru: Отменить

en: Close
ru: Закрыть

en: Update
ru: Обновить

en: Updating
ru: Идёт обновление

en: Submitting
ru: Отправление

en: Register
ru: Зарегистрировать

en: Reply
ru: Ответить

en: Unregister
ru: Отменить регистрацию

en: Save
ru: Сохранить

en: Clear
ru: Очистить

en: Connecting
ru: Идет подключение

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Return
ru: Назад

en: Accept
ru: Принять

en: Refuse
ru: Отказаться

en: Next
ru: Следующий

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Search
ru: Поиск

[ctx: [button]share]
en: Share
ru: Поделиться

en: Discover
ru: Открывай

en: Like
ru: Нравится

en: Not Now
ru: Не сейчас

en: Enable
ru: Включить

en: Sign Up
ru: Регистрация

en: Day
ru: День

en: Monday
ru: Понедельник

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Wednesday
ru: Среда

en: Thursday
ru: Четверг

en: Friday
ru: Пятница

en: Saturday
ru: Суббота

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Bot
ru: Бот

en: Desktop
ru: Настольный компьютер

en: Phone
ru: Телефон

en: Web
ru: Веб

en: Registered
ru: Зарегистрировано

en: Online
ru: В сети

en: Away
ru: В отсутствии

en: Do Not Disturb
ru: Не беспокоить

en: Extended Away
ru: Давно нет на месте

en: Offline
ru: Не в сети

en: Error
ru: Ошибка

en: afraid
ru: боятся

en: amazed
ru: пораженный

en: amorous
ru: влюбчивый

en: angry
ru: злой

en: annoyed
ru: раздраженный

en: anxious
ru: тревожный

en: aroused
ru: вызвал

en: ashamed
ru: стыдно

en: bored
ru: скучающий

en: brave
ru: храбрый

en: calm
ru: спокойно

en: cautious
ru: осторожный

en: cold
ru: холод

en: confident
ru: уверенный

en: confused
ru: смущен

en: contemplative
ru: созерцательный

en: contented
ru: довольный

en: cranky
ru: капризный

en: crazy
ru: сумасшедший

en: creative
ru: творческий

en: curious
ru: любопытный

en: dejected
ru: удрученный

en: depressed
ru: подавленный

en: disappointed
ru: разочарованный

en: disgusted
ru: отвращение

en: dismayed
ru: встревоженный

en: distracted
ru: рассеянный

en: embarrassed
ru: смущенный

en: envious
ru: завистливый

en: excited
ru: возбужденный

en: flirtatious
ru: кокетливый

en: frustrated
ru: не состоялось

en: grateful
ru: благодарный

en: grieving
ru: горевать

en: grumpy
ru: раздражительный

en: guilty
ru: виновный

en: happy
ru: счастливый

en: hopeful
ru: многообещающий

en: hot
ru: горячий

en: humbled
ru: приниженный

en: humiliated
ru: униженный

en: hungry
ru: голодный

en: hurt
ru: больной

en: impressed
ru: впечатленный

en: in awe
ru: в страхе

en: in love
ru: влюбленный

en: indignant
ru: негодует

en: interested
ru: заинтересованный

en: intoxicated
ru: пьяный

en: invincible
ru: непобедимый

en: jealous
ru: ревнивый

en: lonely
ru: одинокий

en: lost
ru: потерян

en: lucky
ru: счастливый

en: mean
ru: имею в виду

en: moody
ru: угрюмый

en: nervous
ru: нервный

en: neutral
ru: нейтрален

en: offended
ru: обидел

en: outraged
ru: возмущен

en: playful
ru: игривый

en: proud
ru: гордый

en: relaxed
ru: расслабленный

en: relieved
ru: уволен

en: restless
ru: беспокойный

en: sad
ru: печальный

en: sarcastic
ru: саркастический

en: satisfied
ru: удовлетворенный

en: serious
ru: серьезный

en: shocked
ru: потрясенный

en: shy
ru: застенчивый

en: sick
ru: больной

en: sleepy
ru: сонный

en: spontaneous
ru: спонтанный

en: stressed
ru: подчеркнул

en: strong
ru: сильный

en: surprised
ru: удивленный

en: thankful
ru: благодарный

en: thirsty
ru: жаждущий

en: tired
ru: устал

en: undefined
ru: не определено

en: weak
ru: слаб

en: worried
ru: тревожный

en: Month
ru: Месяц

en: January
ru: Январь

en: February
ru: Февраль

en: March
ru: Март

en: April
ru: Апрель

en: May
ru: Май

en: June
ru: Июнь

en: July
ru: Июль

en: August
ru: Август

en: September
ru: Сентябрь

en: October
ru: Октябрь

en: November
ru: Ноябрь

en: December
ru: Декабрь

en: Year
ru: Год

en: Today
ru: Сегодня

en: Tomorrow
ru: Завтра

en: Yesterday
ru: Вчера

en: %d days ago
ru: %d дней назад

en: day
ru: день

en: Title
ru: Название

en: Place
ru: Место

en: by
ru: по

en: Geolocalisation
ru: Геолокация

en: email
ru: электронная почта

en: No content
ru: Нет данных

en: No comments yet
ru: Комментариев пока нет

en: Get older posts
ru: Получить предыдущие сообщения

en: %s new items
ru: %s новых записей

en: Comment publication error
ru: Ошибка добавления комментария

en: Get the comments
ru: Загрузить комментарии

en: Add a comment
ru: Добавить комментарий

en: Share with
ru: Поделиться с

en: Everyone
ru: Все

en: Updated
ru: Обновлено

en: Content not found
ru: Содержание не найдено

en: Contact publication
ru: Публикация контакта

en: Comments
ru: Комментарии

en: Original post deleted
ru: Первичный пост удален

en: Owner
ru: Владелец

en: Publisher
ru: Автор

en: Publish only
ru: Только публикация

en: The API is not reachable, try again later
ru: API недоступен, попробуйте позже

en: Type here
ru: Введите здесь
