movim - en to fr_FR translation catalogue (759 entries)

en: Thanks
fr_FR: Remerciements

en: Developers
fr_FR: Développeurs

en: Translators
fr_FR: Traducteurs

en: Thanks to all the translators
fr_FR: Merci à tous les traducteurs

en: Software
fr_FR: Logiciels

en: Resources
fr_FR: Ressources

en: Movim is an XMPP-based communication platform. All the project, except the following software and resources, is under
fr_FR: Movim est une plateforme de communication construite sur XMPP. L’intégralité du projet, à l’exception des ressources et logiciels suivants, est sous la licence

en: Account
fr_FR: Compte

en: Change my password
fr_FR: Changer de mot de passe

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Password confirmation
fr_FR: Confirmation du mot de passe

en: The password has been updated
fr_FR: Le mot de passe a été mis à jour

en: Please provide a valid password (6 characters minimum)
fr_FR: Veuillez entrer un mot de passe valide (6 caractères minimum)

en: The provided passwords are not the same
fr_FR: Les mots de passe renseignés ne sont pas identiques

en: Delete your account
fr_FR: Supprimer votre compte

en: You will delete your XMPP account and all the relative information linked to it (profile, contacts and publications).
fr_FR: Vous allez supprimer votre compte XMPP ainsi que l’ensemble des informations qui y sont liées (profil, contacts et billets).

en: Type your full username
fr_FR: Entrez votre identifiant complet

en: Please provide a valid username.
fr_FR: Veuillez entrer un identifiant valide.

en: Gateways
fr_FR: Passerelles

en: Leave this instance
fr_FR: Quitter cette instance

en: You will delete all the relative information linked to your account on this Movim instance (profile, contacts and publications).
fr_FR: Vous allez supprimer toutes les informations relatives à votre compte sur cette instance Movim (profil, contacts et publications).

en: This action will not delete your account but will disconnect you from this instance.
fr_FR: Cette action ne va pas supprimer votre compte mais va vous déconnecter de cette instance.

en: Create a new account
fr_FR: Créer un nouveau compte

en: No account creation form found on the server
fr_FR: Aucun formulaire de création de compte n’a été trouvé sur le serveur

en: on
fr_FR: sur

en: Your acccount has been successfully registered
fr_FR: Compte créé avec succès

en: Loading
fr_FR: Chargement

en: …and start playing
fr_FR: …et amusez-vous

en: Not Acceptable
fr_FR: Non acceptable

en: The registration system of this server is currently unavailable
fr_FR: Le système d’inscription de ce serveur est actuellement indisponible

en: Registration forbidden
fr_FR: Enregistrement interdit

en: Action completed
fr_FR: Action effectuée

en: General Settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: Theme
fr_FR: Thème

en: Default language
fr_FR: Langue par défaut

en: Log verbosity
fr_FR: Niveau de détails des journaux

en: Restrict suggestions
fr_FR: Restreindre les suggestions

en: Only suggest chatrooms, Communities and other contents that are available on the user XMPP server and related services
fr_FR: Ne suggérer que les salons de discussions, Communautés et contenus disponibles sur le serveur XMPP de l'utilisateur et services liés

en: Chat only
fr_FR: Discussions uniquement

en: Disable all the social feature (Communities, Blog…) and keep only the chat ones
fr_FR: Désactiver toutes les fonctionnalités sociales (Communautés, Blog…) et ne garder que celles relatives aux discussions

en: Administration Credential
fr_FR: Identification de l’administrateur

en: Username
fr_FR: Nom d’utilisateur

en: Retype password
fr_FR: Ressaisissez le mot de passe

en: Disable the XMPP registration feature
fr_FR: Désactiver l'inscription via XMPP

en: Remove the XMPP registration flow and buttons from the interface
fr_FR: Retire la fonctionnalité de création de compte via XMPP de l'interface

en: Whitelisted XMPP Servers
fr_FR: Serveurs XMPP sur la liste blanche

en: If you want to specify a list of authorized XMPP servers on your Movim pod and forbid the connection on all the others please put their domain name here, with comma (ex: movim.eu,jabber.fr)
fr_FR: Si vous souhaitez établir une liste de serveurs XMPP autorisés sur votre pod Movim et interdire la connexion à tous les autres, saisissez la liste de leurs noms de domaine, séparés par une virgule (ex : movim.eu, jabber.fr).

en: Leave this field blank if you allow the access to all the XMPP accounts.
fr_FR: Laissez ce champ vide si vous souhaitez autoriser la connexion à tous les comptes XMPP.

en: List of whitelisted XMPP servers
fr_FR: Liste blanche des serveurs XMPP

[ctx: [information]title]
en: Information Message
fr_FR: Message d’information

en: General description of the instance
fr_FR: Description générale de l'instance

en: Main banner
fr_FR: Bannière

en: Ensure that the picture is not too large and can be reached from any webpages
fr_FR: Assurez vous que l'image n'est pas trop grosse et peut être accessible de n'importe quelle page web

en: This message will be displayed on the login page. It can be used to link the Terms and Conditions of your Movim instance for example.
fr_FR: Ce message sera affiché sur la page d'authentification. Il peut être utilisé pour y lier vos Conditions d'Utilisation par exemple.

en: Leave this field blank if you don’t want to show any message.
fr_FR: Laissez ce champ vide si vous ne voulez afficher aucun message.

[ctx: [information]label]
en: Information Message
fr_FR: Message d’information

en: Default XMPP server
fr_FR: Serveur XMPP par défaut

en: Main XMPP server domain
fr_FR: Domaine du serveur XMPP par défaut

en: Main XMPP server description
fr_FR: Description du serveur XMPP par défaut

en: Main XMPP server country
fr_FR: Pays du serveur XMPP par défaut

en: Pick a country in the list
fr_FR: Choisissez un pays

en: Tenor integration
fr_FR: Intégration Tenor

en: Your Tenor API Key
fr_FR: Votre clef d'API Tenor

en: Movim integrates the Tenor API to allow GIF search and publication in Chat
fr_FR: Movim intègre l'API Tenor et permet la recherche et la publication de GIF dans les conversations Chat

en: Access Tenor and get your API key
fr_FR: Récupérer votre clef sur Tenor

en: Firebase Integration
fr_FR: Intégration Firebase

en: Your Firebase Authorization Key
fr_FR: Votre clef d'autorisation Firebase

en: Movim can send Push Notifications to the Movim Android app using Firebase
fr_FR: Movim peut envoyer des notifications Push à l'application Movim sur Android via Firebase

en: Go to the Firebase panel to configure and generate your Authorization key
fr_FR: Visitez votre panneau d’administration Firebase pour configurer et générer votre clef d'autorisation

en: Empty
fr_FR: Vide

en: Syslog
fr_FR: Journal système (syslog)

en: Syslog and files
fr_FR: Journal système et fichiers

en: Currently connected users on the pod
fr_FR: Utilisateurs actuellement connectés sur l'instance

en: General Overview
fr_FR: Aperçu général

en: Read and write rights for the webserver in Movim’s %s directory
fr_FR: Droits de lecture et d’écriture pour le serveur web dans le dossier %s

en: WebSocket connection error, check if the Movim Daemon is running and is reachable
fr_FR: Erreur de connexion WebSocket, vérifiez si le démon Movim est en cours d’exécution et s’il est joignable

en: Browser
fr_FR: Navigateur

en: Movim Core
fr_FR: Cœur de Movim

en: Movim Daemon
fr_FR: Démon Movim

en: Database
fr_FR: Base de données

en: Here you can register your pod on the official %sMovim API%s
fr_FR: Vous pouvez enregistrer ici votre pod sur %sl’API officielle%s

en: Your pod is not registered on the API
fr_FR: Votre pod n’est pas enregistré dans l’API

en: Your pod is registered on the API
fr_FR: Votre pod est enregistré dans l’API

en: Your pod is not yet validated
fr_FR: Votre pod n’est pas encore validé

en: Your pod is validated
fr_FR: Votre pod est validé

en: You asked to be removed from the API, this request will be processed in a couple of hours
fr_FR: Votre demande de désinscription a été prise en compte, elle sera effective dans quelques heures

en: Configuration updated
fr_FR: Configuration mise à jour

en: File
fr_FR: Fichier

en: Use it
fr_FR: Utiliser

en: Cheese!
fr_FR: Souriez !

en: Take a webcam snapshot
fr_FR: Prendre une photo avec votre webcam

en: Avatar Updated
fr_FR: Avatar mis à jour

en: Avatar Not Updated
fr_FR: Avatar non mis à jour

en: No avatar defined yet
fr_FR: Aucun avatar défini pour le moment

en: Change my avatar
fr_FR: Modifier mon avatar

en: Upload a new picture
fr_FR: Téléverser une nouvelle image

en: %s’s feed
fr_FR: Flux de %s

en: This content is private, please login to see it
fr_FR: Ce contenu est privé, veuillez vous connecter pour le consulter

en: Message Published
fr_FR: Message publié

en: Add a reaction
fr_FR: Ajouter une réaction

en: Retract
fr_FR: Rétracter

en: Your message could not be sent, please try again later
fr_FR: Le message ne peut être envoyé, veuillez réessayer plus tard

en: Encrypted message
fr_FR: Message chiffré

en: Retracted message
fr_FR: Message rétracté

en: Composing…
fr_FR: Rédige…

en: Paused…
fr_FR: En pause…

en: Contact gone
fr_FR: Le contact est absent pour le moment

en: %s messages retrieved
fr_FR: %s messages récupérés

en: ↑ to edit your previous message
fr_FR: ↑ pour éditer votre précédent message

en: :shortcut: to insert an emoji
fr_FR: :raccourci: pour insérer un emoji

en: You are not allowed to send messages in this conference
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à envoyer des messages dans ce salon

en: %s needs your attention
fr_FR: %s a besoin de votre attention

en: Your message here…
fr_FR: Votre message ici…

en: Smileys
fr_FR: Émoticônes

en: Frequent contacts
fr_FR: Contacts fréquents

en: Nothing here yet…
fr_FR: Rien d'intéressant ici, pour le moment…

en: Don’t be shy, send a first message to start the discussion
fr_FR: Ne soyez pas timide, envoyez un premier message pour commencer la discussion

en: You received an invitation to join a chatroom
fr_FR: Vous êtes invité à rejoindre un salon de discussion

en: Join %s
fr_FR: Rejoindre %s

en: See the profile
fr_FR: Voir le profil

[ctx: [chat]clear]
en: Clear the history
fr_FR: Supprimer l'historique

en: Edit last message
fr_FR: Éditer le dernier message

en: Report abuse
fr_FR: Rapporter un abus

en: Call started
fr_FR: Appel entrant

en: Call ended
fr_FR: Fin de l'appel

en: An error occured when sending the message
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'envoi du message

en: Synchronizing the history, please wait…
fr_FR: Synchronisation de l'historique, veuillez patienter…

[ctx: [chat]clear_history]
en: Clear the history
fr_FR: Supprimer l'historique

en: You are going to delete %s messages, are you sure?
fr_FR: Vous allez supprimer ce billet, veuillez confirmer votre action.

en: Action impossible in encrypted chats
fr_FR: Action non permise dans un chat chiffré

en: Members
fr_FR: Membres

en: Connected to the chatroom
fr_FR: Connecté au salon

en: Disconnected from the chatroom
fr_FR: Déconnecté du salon

en: Configuration saved
fr_FR: Configuration enregistrée

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Subject changed
fr_FR: Sujet mis à jour

en: Fingerprints
fr_FR: Empreintes

en: OMEMO Fingerprints
fr_FR: Empreintes OMEMO

en: Generating the encryption keys, please wait…
fr_FR: Création des clefs de chiffrements, veuillez patienter…

en: Encryption keys generated
fr_FR: Clefs de chiffrement générées

en: Resolving OMEMO devices
fr_FR: Récupération des clefs OMEMO

en: Building encryption sessions
fr_FR: Création des sessions chiffrées

en: Building own encryption sessions
fr_FR: Création de vos propres sessions chiffrées

en: Encryption disabled
fr_FR: Chiffrement désactivé

en: Send a message to build the encrypted session
fr_FR: Envoyez un message pour initier la session chiffrée

en: Enabling encryption for the contact
fr_FR: Activer le chiffrement pour le contact

en: Disabling encryption for the contact
fr_FR: Désactiver le chiffrement pour le contact

en: Last activity
fr_FR: Dernière activité

en: %s sessions built
fr_FR: %s sessions ouvertes

en: No chats yet…
fr_FR: Pas de discussions pour le moment

en: Start a new conversation by clicking on the %s button.
fr_FR: Commencez une nouvelle conversation en cliquant sur le bouton %s

en: Chat with a contact
fr_FR: Discuter avec un contact

en: Me
fr_FR: Moi

en: Picture
fr_FR: Image

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: Chat
fr_FR: Clavardage

en: New conversation
fr_FR: Nouvelle conversation

en: Discover, follow and share
fr_FR: Découvrir, suivre et partager

en: %s communities
fr_FR: %s communautés

en: Search for a new server
fr_FR: Rechercher un nouveau serveur

en: Communities servers
fr_FR: Serveurs de communautés

en: Discover the Communities by servers
fr_FR: Découvrir les Communautés par serveurs

en: Communities server discovered
fr_FR: Serveur de communautés découvert

en: This server doesn’t exists
fr_FR: Ce serveur n'existe pas

en: Communities you might like
fr_FR: Communautés qui pourraient vous intéresser

en: Community created successfully
fr_FR: Communauté créée avec succès

en: There is no Communities yet on this server.
fr_FR: Il n'y a pas de communautés pour le moment sur ce serveur

en: Create a new community on %s
fr_FR: Créer une nouvelle communauté sur %s

en: Community name
fr_FR: Nom de la communauté

en: My Little Pony - Fan Club
fr_FR: Mon Petit Poney – Fan-club

en: Please provide a valid community name (4 characters minimum)
fr_FR: Veuillez renseigner un nom valide pour votre communauté (4 caractères minimum)

en: You cannot create a new community on this server
fr_FR: Vous ne pouvez pas créer de communauté sur ce serveur

en: No Communities Servers yet…
fr_FR: Pas de Serveurs de Communautés pour le moment…

en: It seems that we can't find any communities for the moment
fr_FR: Il semblerait que nous ne trouvons pas de communautés pour le moment

en: Subscriptions
fr_FR: Abonnements

en: Public subscriptions
fr_FR: Souscriptions publiques

en: My Communities subscriptions
fr_FR: Mes souscriptions de Communautés

en: Community deleted successfully
fr_FR: Communauté supprimée avec succès

en: Delete the community
fr_FR: Supprimer la communauté

en: You are going to delete the following community. Please confirm your action.
fr_FR: Vous allez supprimer la communauté suivante. Êtes-vous sûr ?

en: It seems that this community doesn’t exists anymore. Do you want to remove it from your subscriptions?
fr_FR: Il semblerait que cette communauté n'existe plus. Souhaitez-vous la supprimer de vos souscriptions ?

en: Error during the application of the node configuration
fr_FR: Erreur lors de la mise en place de la configuration du nœud

en: Owners
fr_FR: Propriétaires

en: Publishers
fr_FR: Rédacteurs

en: Roles
fr_FR: Rôles

en: Role correctly set
fr_FR: Rôle sauvegardé

en: Open
fr_FR: Ouvert

en: Everyone can publish
fr_FR: Tous les membres peuvent publier

en: The publishers can publish
fr_FR: Les rédacteurs peuvent publier

en: Subscribers
fr_FR: Abonnés

en: The subscribers can publish
fr_FR: Les abonnés peuvent publier

en: %s subscribers
fr_FR: %s abonnés

en: %s posts
fr_FR: %s billets

en: Public page
fr_FR: Page publique

en: Only publishers can publish
fr_FR: Seul les rédacteurs peuvent publier

en: Only subscribers can publish
fr_FR: Seul les souscrits peuvent publier

en: Subscribe
fr_FR: S’abonner

en: Unsubscribe
fr_FR: Se désabonner

en: Subscribed
fr_FR: Abonné

en: Unsubscribed
fr_FR: Désinscrit(e)

en: The subscriptions are disabled for this community
fr_FR: Les souscriptions sont désactivées pour cette communauté

en: Give a label for this community
fr_FR: Donnez un nom personnalisé pour cette communauté

en: My Community Name
fr_FR: Ma Communauté

en: Share this subscription publicly
fr_FR: Partager cette souscription publiquement

en: It will appear on your profile
fr_FR: Elle apparaîtra sur votre profil

en: You are going to unsubscribe from this community
fr_FR: Vous allez vous désinscrire de cette communauté

en: Are you sure?
fr_FR: Êtes-vous sûr ?

en: My Subscriptions
fr_FR: Mes Souscriptions

en: Hello
fr_FR: Salut

en: Here you will be able to manage all your subscriptions.
fr_FR: Vous allez pouvoir gérer vos souscriptions à cet endroit.

en: You don’t have any community subscriptions yet.
fr_FR: Vous n'avez pas encore souscrit à des communautés pour le moment.

en: General
fr_FR: Paramètres généraux

en: Language
fr_FR: Langue

en: Roster display
fr_FR: Affichage de la liste de contact

en: Show the offline contacts
fr_FR: Afficher les contacts hors ligne

en: Hide the offline contacts
fr_FR: Cacher les contacts hors ligne

en: Appearence
fr_FR: Apparence

en: Configuration invalid
fr_FR: Configuration non valide

en: Advanced Configuration
fr_FR: Configuration avancée

en: Display adult content
fr_FR: Afficher le contenu réservé aux adultes

en: Will allow you to read the posts tagged with the #nsfw tag
fr_FR: Autoriser l'affichage des billets possédant la catégorie #nsfw

en: Night Mode
fr_FR: Mode Nuit

en: Use dark colors to rest your eyes
fr_FR: Des couleurs sombres pour reposer vos yeux

en: Main chat page
fr_FR: Page chat principale

en: Make the chat page as the default one
fr_FR: Ouvrir la partie chat par défaut lors du lancement

en: Archiving preferences
fr_FR: Paramètres d'archivage

en: Server-side archiving preferences
fr_FR: Paramètres d'archivage du serveur

en: Always
fr_FR: Toujours

en: Never
fr_FR: Jamais

en: Archiving preferences saved
fr_FR: Paramètres d'archivage sauvegardés

en: Audio notifications
fr_FR: Notifications audio

en: Incoming call
fr_FR: Appel entrant

en: Incoming message
fr_FR: Message entrant

en: Confirmation of authentication
fr_FR: Confirmation d'authentification

en: The following platform would like your confirmation to authentify this account
fr_FR: Cette plateforme requière votre confirmation pour authentifier ce compte

en: Authentication code
fr_FR: Code d'authentification

en: Add a contact
fr_FR: Ajouter un contact

en: Enter the Jabber ID of your contact.
fr_FR: Entrez l’identifiant Jabber de votre contact.

en: Press enter to validate.
fr_FR: Appuyez sur entrer pour valider.

en: Contact added
fr_FR: Contact ajouté

en: Contact updated
fr_FR: Contact mis à jour

en: Contact deleted
fr_FR: Contact supprimé

en: General Information
fr_FR: Informations Générales

en: Name
fr_FR: Nom

en: Nickname
fr_FR: Pseudonyme

en: Date of Birth
fr_FR: Date de naissance

en: Gender
fr_FR: Sexe

en: Marital Status
fr_FR: Situation familiale

en: Email
fr_FR: Courriel

en: Website
fr_FR: Site web

en: About Me
fr_FR: À propos de moi

en: Other Accounts
fr_FR: Autres comptes

en: Is Listening
fr_FR: En écoute

en: Pictures
fr_FR: Images

en: Links
fr_FR: Liens

en: Geographic Position
fr_FR: Position géographique

en: Locality
fr_FR: Ville

en: Country
fr_FR: Pays

en: Mood
fr_FR: Humeur

en: I’m
fr_FR: Je suis

en: Listening
fr_FR: En écoute

en: Last seen
fr_FR: Dernière apparition

en: Clients information
fr_FR: Informations des clients

en: Last registered
fr_FR: Dernier enregistré

en: Find some new contacts
fr_FR: Trouvez de nouveaux contacts

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Group
fr_FR: Groupe

en: You are going to delete one of your contacts, please confirm your action
fr_FR: Vous allez supprimer l’un de vos contacts, confirmez s’il vous plaît.

en: %s years
fr_FR: %s ans

en: Last public post
fr_FR: Derniers billets publics

en: Visit the blog to see all the public posts
fr_FR: Visiter le blog pour voir tous les billets publics

en: You can see this contact status
fr_FR: Vous pouvez voir l'état de ce contact

en: Share my status
fr_FR: Partager mon état

en: But this contact cannot see yours
fr_FR: Mais ce contact ne peut pas voir le vôtre

en: You are not subscribed to this contact
fr_FR: Vous n’êtes pas abonné à ce contact

en: Ask to subscribe
fr_FR: Demander pour s’abonner

en: But this contact can still see if you are online
fr_FR: Mais ce contact peut tout de même voir votre présence en ligne

en: No subscriptions
fr_FR: Pas de Souscriptions

en: Invite
fr_FR: Inviter

en: This contact is in your contact list but there is no subscription between the two accounts
fr_FR: Ce contact est présent dans votre liste mais il n'y a aucune souscriptions entre vos deux comptes

en: No public data found
fr_FR: Aucunes données publiques trouvées

en: Draw
fr_FR: Dessiner

en: Frequently Asked Questions
fr_FR: Foire aux questions

en: What does the permission setting do?
fr_FR: Quelle est l'utilité du paramètre de permission ?

en: By default the content is only available to your contacts. You can make your profile and publications public by enabling the related setting.
fr_FR: Le contenu que vous publiez est, par défaut, uniquement disponible pour vos contacts. Vous pouvez choisir de partager publiquement votre profil et vos publications en activant ce paramètre.

en: How does it applies on Communities posts?
fr_FR: Comment ce paramètre s'applique t'il aux publications dans les Communautés ?

en: Similary to your blog publications except that, by default, the posts are only available to the members or subscribers of the Community (except if you explicitly open all the Community content)
fr_FR: Le comportement est similaire aux articles publiés sur votre blog à l'exception que les articles publiés sont accessibles aux membres ou souscripteurs de la Communauté en question (sauf si vous souhaitez ouvrir totalement le contenu de la Communauté).

en: Where can I find a list of chatrooms?
fr_FR: Où puis-je trouver une liste de salons de discussion ?

en: Where can I find my contacts?
fr_FR: Où puis-je trouver mes contacts ?

en: By opening the search panel.
fr_FR: En ouvrant le panneau de recherche.

en: Movim App
fr_FR: Application Movim

en: Install Movim on your device
fr_FR: Installez Movim sur votre appareil

en: We also recommend
fr_FR: Nous recommandons également

en: Administrators & Contact
fr_FR: Administrateurs et Contact

en: Chat with the Movim team?
fr_FR: Discuter avec l’équipe de Movim ?

en: Add the chatroom
fr_FR: Ajouter le salon de discussion

en: Wrong username
fr_FR: Nom d’utilisateur incorrect

en: Invalid JID
fr_FR: Identifiant Jabber incorrect

en: Empty Challenge from the server
fr_FR: La paquet Challenge du serveur est vide

en: XMPP Domain error, your account is not a correct Jabber ID
fr_FR: Erreur de domaine XMPP, votre compte n’est pas un identifiant Jabber correct

en: Some data are missing!
fr_FR: Il manque des informations !

en: Wrong password
fr_FR: Mot de passe incorrect

en: Internal server error
fr_FR: Erreur interne du serveur

en: Session error
fr_FR: Erreur de session

en: Account successfully created
fr_FR: Compte créé avec succès

en: The server takes too much time to respond
fr_FR: Le serveur met trop de temps à répondre

en: Impossible login
fr_FR: Authentification impossible

en: Unknown error
fr_FR: Erreur inconnue

en: Invalid username format
fr_FR: Le format de l'identifiant n'est pas correct

en: Invalid password format
fr_FR: Mot de passe non valide

en: Your XMPP server is unauthorized
fr_FR: Votre serveur XMPP n’est pas autorisé à se connecter

en: Movim failed to authenticate. You entered wrong data
fr_FR: Movim n’a pas pu vous authentifier. Vous avez entré des données erronées.

en: Authentication mechanism not supported by Movim
fr_FR: Le mécanisme d’authentification n’est pas supporté par Movim

en: The XMPP authentification failed
fr_FR: L’authentification au serveur XMPP a échoué

en: Connected to the server
fr_FR: Connecté au serveur

en: Authenticated to the server
fr_FR: Authentifié sur le serveur

en: My address
fr_FR: Mon adresse

en: Login with accounts from these servers
fr_FR: Authentifiez vous avec les comptes provenant des serveurs suivants

en: Login using any XMPP account or create a new one
fr_FR: Authentifiez vous avec n'importe quel compte XMPP ou créez en un nouveau

en: Connected
fr_FR: Connecté

en: %s invited you to join a chatroom
fr_FR: %s vous a invité à rejoindre un salon de discussion

en: Administrated by
fr_FR: Administré par

en: Bad nickname (between 4 and 40 characters)
fr_FR: Mauvais surnom (entre 4 et 40 caractères)

en: No news yet…
fr_FR: Aucune actualité… pour le moment

en: Welcome on your news feed, here you will see all the posts published by your contacts and in the communities you have subscribed.
fr_FR: Bienvenue sur votre flux d’actualité, ici vous verrez toutes les publications des communautés auxquelles vous vous êtes abonné ainsi que celles de vos contacts.

en: All
fr_FR: Tous

en: My publications
fr_FR: Mes publications

en: Write a new post…
fr_FR: Écrire un nouveau billet…

en: Pending Invitations
fr_FR: Invitations en attente

en: %s wants to talk with you
fr_FR: %s veut parler avec vous

en: No new notifications
fr_FR: Pas de nouvelles notifications

en: Movim can notify you when a new post is published or if you receive messages
fr_FR: Movim peut vous notifier lors de la publication d'un nouvel article ou si vous recevez de nouveaux messages

en: You can always disable them afterwards
fr_FR: Vous pourrez toujours les désactiver plus tard

en: Public profile
fr_FR: Profil public

en: Make your profile public and allow other users to find you and make new contacts more easily
fr_FR: Rendez votre profil public pour permettre aux autres utilisateurs de vous trouver plus facilement

en: You can always disable this in the configuration afterwards
fr_FR: Vous pourrez toujours désactiver cela dans la configuration plus tard

en: Movim is using popups for the video-conference feature, they are sometime blocked by the browsers
fr_FR: Movim utilise les popups pour la vidéoconférence, ils sont parfois bloqués par les navigateurs

en: Please be sure that they are enabled to use this feature properly
fr_FR: Veuillez vous assurer qu'ils sont autorisés afin d'utiliser cette fonctionnalité

en: News Feed
fr_FR: Fil d’actualité

en: Discover and register to the groups you are interested in
fr_FR: Découvrez et rejoignez les groupes qui vous intéressent

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Post published
fr_FR: Billet publié

en: Post deleted
fr_FR: Billet effacé

en: What’s Hot
fr_FR: Quoi de neuf

en: Posts recently published in communities that you are not subscribed (yet)
fr_FR: Billets récemment publiés dans les communautés auxquelles vous n'êtes pas (encore) inscrit

en: New post
fr_FR: Nouveau billet

en: This is a re-post from %s
fr_FR: Ceci est une republication de %s

en: See %s profile
fr_FR: Voir le profil de %s

en: Public posts from users
fr_FR: Billets publics d'utilisateurs

en: Publish this post publicly?
fr_FR: Publier ce billet publiquement?

en: This post is public
fr_FR: Ce billet est public

en: This post is private
fr_FR: Ce billet est privé

en: Public URL of this post
fr_FR: URL publique pour ce billet

en: Delete this post
fr_FR: Supprimer ce billet

en: You are going to delete this post, please confirm your action
fr_FR: Vous allez supprimer ce billet, veuillez confirmer votre action.

en: Are you sure that you want to delete this comment?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce commentaire ?

en: Discover more articles on the communities page
fr_FR: Découvrez plus de publications sur la page communautés

en: Read more
fr_FR: Lire plus

en: Comments disabled
fr_FR: Commentaires désactivés.

en: Comment published
fr_FR: Commentaire publié

en: Liked
fr_FR: Aimé

en: The comment cannot be published
fr_FR: Le commentaire ne peut être publié

en: Comment deleted
fr_FR: Commentaire supprimé

en: Liked your publication
fr_FR: Aime votre publication

en: Commented
fr_FR: Commenté

en: Contact post
fr_FR: Billet d’un contact

en: Universal share button
fr_FR: Bouton partager universel.

en: Bookmark or drag and drop the following button in your toolbar and use it on all the pages you want to share on Movim
fr_FR: Cliquez-déposez ou mettez en favoris dans votre navigateur le bouton suivant et utilisez le sur toutes les pages que vous voulez partager sur Movim

en: Share on Movim
fr_FR: Partager sur Movim

en: Oh! Hello!
fr_FR: Bonjour !

en: It seems that you’re new there! Welcome on Movim!
fr_FR: Vous êtes nouveau ici ! Bienvenu sur Movim !

en: Check the Menu
fr_FR: Jetez un œil au menu

en: All the main Movim features are accessible there. Don’t hesitate to navigate through the pages to discover more!
fr_FR: Toutes les principales fonctionnalités de Movim sont disponibles à cet endroit. N'hésitez pas à naviger entre les différentes pages pour en savoir plus !

en: Looks like you didn’t complete your profile yet
fr_FR: Il semblerait que vous n'ayez pas encore complété votre profil

en: You can go in the Configuration page to describe yourself and put a nice picture
fr_FR: Vous pouvez aller sur la page de configuration pour vous décrire et ajouter une jolie photo

en: Disconnect
fr_FR: Se déconnecter

en: Status updated
fr_FR: Statut mis à jour

en: Presence
fr_FR: Présence

en: Do you really want to log out?
fr_FR: Souhaitez-vous réellement vous déconnecter ?

en: Link copied to clipboard
fr_FR: Lien copié dans le presse-papier

en: What’s new?
fr_FR: Quoi de neuf ?

en: Write a post
fr_FR: Écrire un billet

en: Add a link
fr_FR: Ajouter un lien

en: Take a picture
fr_FR: Prendre une photo

en: Please provide a title
fr_FR: Veuillez mettre un titre à votre publication

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Add a file or a picture
fr_FR: Ajouter un fichier ou une image

en: You cannot publish a post here
fr_FR: Vous ne pouvez pas publier de billet ici

en: No content to preview
fr_FR: Pas de contenu à afficher

en: Post title
fr_FR: Titre de l'article

en: Markdown content
fr_FR: Contenu Markdown

en: Please enter a valid URL
fr_FR: Veuillez entrer une URL valide

en: You can format your content using Markdown
fr_FR: Vous pouvez enrichir le contenu en utilisant Markdown

en: Draft saved
fr_FR: Brouillon sauvegardé

en: Rich text editor
fr_FR: Éditeur de texte enrichi

en: Help
fr_FR: Aide

en: More help
fr_FR: Aide supplémentaire

en: Markdown syntax manual
fr_FR: Manuel d'utilisation de la syntaxe Markdown

en: Create a chatroom
fr_FR: Créer un salon de discussion

en: Edit a chatroom
fr_FR: Éditer un salon de discussion

en: Join a chatroom
fr_FR: Rejoindre un salon de discussion

en: Join a custom chatroom
fr_FR: Joindre un salon de discussion personnalisé

en: You don’t have any chatrooms yet.
fr_FR: Vous n'avez pas de salon de discussions pour le moment.

en: Add one by clicking on the add button.
fr_FR: Ajoutez en un en cliquant sur le bouton ajouter.

en: You had some rooms previously listed?
fr_FR: Vous aviez des salons listés ici ?

en: Try to synchronize them to the new room bookmarking system
fr_FR: Synchroniser vos salons sur le nouveau système

en: Synchronize
fr_FR: Synchroniser

en: Type of room
fr_FR: Type de salon

en: Standard room
fr_FR: Salon standard

en: Gateway room
fr_FR: Salon de passerelle

en: Show all rooms
fr_FR: Afficher tous les salons

en: Hide disconnected rooms
fr_FR: Cacher les salons hors-lignes

en: Destroy the room
fr_FR: Détruire le salon

en: Are you sure you want to permanently destroy the following room?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer définitivement le salon suivant ?

[ctx: [rooms]owner]
en: Owner
fr_FR: Propriétaire

[ctx: [rooms]admin]
en: Admin
fr_FR: Administrateur

en: Visitor
fr_FR: Visiteur

en: Name or description
fr_FR: Nom ou description

en: Chatrooms
fr_FR: Salons de discussion

en: Chatroom ID
fr_FR: Identifiant du salon

en: My Favorite Room
fr_FR: Mon salon préféré

en: Bad Chatroom ID
fr_FR: Mauvais identifiant de salon de discussion

en: Empty name
fr_FR: Nom vide

en: %s rooms synchronized
fr_FR: %s salons synchronisés

en: No rooms to synchronize found
fr_FR: Aucun salon à synchroniser

[ctx: [chatrooms]users]
en: Users
fr_FR: Utilisateurs

[ctx: [chatrooms]members]
en: Members
fr_FR: Membres

en: Banned
fr_FR: Bannis

en: Please enter a correct nickname (2 to 40 characters)
fr_FR: Merci d'entrer un surnom valide (entre 2 et 40 caractères)

en: Username already taken
fr_FR: Nom d'utilisateur déjà utilisé

en: Join this chatroom on connect
fr_FR: Rejoindre ce salon de discussion lors de la connexion

en: Pin this chatroom
fr_FR: Épingler ce salon

en: Room destroyed
fr_FR: Salon détruit

en: Chatroom cannot be joined, registration required
fr_FR: Une inscription est requise pour rejoindre ce salon

en: The chatroom doesn’t exists
fr_FR: Ce salon de discussion n'existe pas

en: A password is required
fr_FR: Un mot de passe est requis

en: You are not allowed to join this chatroom
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à rejoindre ce salon

en: Your nickname is not valid
fr_FR: Votre pseudo n'est pas valide

en: Not acceptable
fr_FR: Non autorisé

en: The chatroom occupant limit has been reached
fr_FR: La limite du nombre d'occupants maximum a été atteinte

en: You are not allowed to create a chatroom there
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à créer un salon ici

en: Chatroom created
fr_FR: Salon créé

en: Bookmarks updated
fr_FR: Signets mis à jour

en: Public chatroom
fr_FR: Salon public

en: You are currently logged as an anonymous user.
fr_FR: Vous êtes actuellement connecté en tant qu'anonyme

en: You can join using your own account or create one on the login page by loging out using the cross in the top-right corner.
fr_FR: Vous pouvez vous connecter en utilisant votre propre compte ou en créer un sur la page de connexion, en cliquant sur la croix en haut à droite.

en: Login on %s
fr_FR: Connexion sur %s

en: Invite a contact
fr_FR: Inviter un contact

en: Invitation sent
fr_FR: Invitation envoyée

en: Send this link to your contacts
fr_FR: Envoyer ce lien à vos contacts

en: This chatroom is publicly discoverable
fr_FR: Ce salon de discussion est découvrable publiquement

en: Public profiles
fr_FR: Profils publiques

en: The participants of this chatroom can see each other's profile
fr_FR: Les participants de ce salon peuvent voir leurs profils réciproquement

en: Group Chat
fr_FR: Groupe

en: Private group chat with invited members
fr_FR: Groupe privé avec des membres invités

en: Add a new member
fr_FR: Ajouter un nouveau membre

[ctx: [room]group_chat_members]
en: Members
fr_FR: Membres

en: Ban someone
fr_FR: Bannir quelqu'un

en: Unban
fr_FR: Débannir

en: Change the user affiliation
fr_FR: Changer l'affiliation de l'utilisateur

en: You are not authorized to change this affiliation
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à changer cette affiliation

en: Reason
fr_FR: Raison

en: Channel
fr_FR: Salon

[ctx: [room]channel_users]
en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Public channel that can be publicly discoverable and joinable
fr_FR: Chaîne publique qui peut être librement consultable et joignable

en: Never notify
fr_FR: Ne jamais notifier

en: Notify when quoted
fr_FR: Notifier lors de la citation

en: Always notify
fr_FR: Toujours notifier

en: Pinned
fr_FR: Épinglé

[ctx: [room]affiliation_owner]
en: Owner
fr_FR: Propriétaire

[ctx: [room]affiliation_admin]
en: Admin
fr_FR: Administrateur

en: Member
fr_FR: Membre

en: No affiliation
fr_FR: Sans affiliation

en: User granted as owner
fr_FR: Utilisateur promu propriétaire

en: User granted as admin
fr_FR: Utilisateur promu administrateur

en: User granted as member
fr_FR: Utilisateur promu membre

en: User banned
fr_FR: User bannit

en: Affiliation removed for the user
fr_FR: Affiliation supprimée pour l'utilisateur

en: No chatrooms found locally
fr_FR: Aucun salon trouvé localement

en: Global search
fr_FR: Recherche globale

en: No chatrooms found globally
fr_FR: Aucun salon trouvé sur le réseau

en: What are you looking for?
fr_FR: Que cherchez vous ?

en: Open me using Ctrl + M
fr_FR: Ouvrez moi en faisant Ctrl + M

en: #cats, username@server.com, John…
fr_FR: #chat, pseudonyme@serveur.com, Marc…

en: No contacts yet?
fr_FR: Pas encore de contacts ?

en: Find one by searching for their name or id
fr_FR: Trouvez-en un en saisissant son nom ou son identifiant

en: Tags
fr_FR: Étiquettes

en: Show all the contacts
fr_FR: Afficher tous les contacts

en: Attach to a blog publication
fr_FR: Attacher à un billet de blog

en: Send it to a contact
fr_FR: Envoyer à un contact

en: Share it in a chatroom
fr_FR: Partager dans un salon de discussion

en: Post shared
fr_FR: Billet partagé

en: Post shared with your contact
fr_FR: Billet partagé avec votre contact

en: Post shared within the chatroom
fr_FR: Billet partagé dans le salon de discussion

en: More contacts
fr_FR: Plus de contacts

en: Statistics
fr_FR: Statistiques

en: Stickers
fr_FR: Autocollants

en: A sticker has been sent using Movim
fr_FR: Un autocollant a été envoyé via Movim

en: Type a keyword
fr_FR: Saisissez un mot-clef

en: Find a GIF
fr_FR: Trouver un GIF

en: Powered by Tenor
fr_FR: Propulsé par Tenor

en: Movim is a decentralized social network, before creating a new account you need to choose a server to register.
fr_FR: Movim est un réseau social décentralisé, avant de créer un compte vous devez choisir un serveur sur lequel vous inscrire.

en: Your server here?
fr_FR: Votre serveur ici ?

en: Contact us to add yours to the officially supported servers list
fr_FR: Contactez-nous pour ajouter le vôtre à la liste des serveurs officiellement pris en charge

en: No public feed for this contact
fr_FR: Pas de flux public pour ce contact

en: No contact specified
fr_FR: Aucun contact indiqué

en: Upload
fr_FR: Téléverser

en: Choose a file to upload
fr_FR: Choisir un fichier à téléverser

en: Large pictures will be resized and compressed
fr_FR: Les grandes images seront redimensionnées et compressées

en: File too large
fr_FR: Fichier trop grand

en: Upload failed
fr_FR: Le téléversement a échoué

en: You are not allowed to upload a file
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à téléverser un fichier

en: You exceeded the quota
fr_FR: Vous avez dépassé le quota

en: Drag and drop your file in this area
fr_FR: Cliquez-déposez vos fichier sur cette zone

en: Max file size %s
fr_FR: Taille maximale des fichiers %s

en: Profile
fr_FR: Profil

en: Profile Updated
fr_FR: Profil mis à jour

en: Profile Not Updated
fr_FR: Profil non mis à jour

en: Your profile is now public
fr_FR: Votre profil est maintenant public

en: Your profile is now restricted
fr_FR: Votre profil est maintenant restreint

en: Configure your instance nickname
fr_FR: Configurer votre pseudonyme sur cette instance

en: Is this profile public?
fr_FR: Ce profil est-il public ?

en: Please pay attention! By making your profile public, all the information listed below will be available for all the Movim users and on the whole Internet.
fr_FR: Faites attention ! En rendant votre profil public, toutes les informations listées ci-dessus seront visibles par les utilisateurs de Movim mais également par tous les internautes.

en: Set a local nickname to allow the other users of the instance to find you easily.
fr_FR: Déclarez un pseudonyme sur l'instance locale pour permettre aux autres utilisateurs de vous trouver aisément.

en: Your nickname is %s.
fr_FR: Votre pseudonyme est %s

en: John_Bob96
fr_FR: Pierre_96

en: Your nickname should only contains letters, numbers, - and _
fr_FR: Votre pseudonyme ne peut uniquement contenir des lettres, chiffres, - et _

en: The nickname is already registered
fr_FR: Le pseudonyme est déjà utilisé

en: Nickname saved
fr_FR: Pseudonyme sauvegardé

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Movim is currently working in degraded mode
fr_FR: Movim fonctionne actuellement en mode dégradé

en: Your server doesn’t support XMPP Pubsub persistence or the social features (communities, news feed and profile) are disabled by the administrator.
fr_FR: Votre serveur ne supporte pas la persistance XMPP Pubsub ou les fonctionnalités sociales (communautés, flux d'actualité et profiles) ont été désactivées par l'administrateur.

en: Please contact your server administrator to see if this feature can be enabled.
fr_FR: Merci de contacter l'administrateur de votre serveur pour vérifier si cette fonctionnalité peut être activée.

en: …is calling you
fr_FR: …vous appelle

en: Incoming video call
fr_FR: Appel vidéo entrant

en: Incoming audio call
fr_FR: Appel audio entrant

en: …ringing
fr_FR: …en attente

en: declined
fr_FR: refusé

en: in call
fr_FR: en communication

en: failed
fr_FR: la mise en communication a échoué

en: …connecting
fr_FR: …mise en relation

en: call ended
fr_FR: appel terminé

en: Movim requires Javascript to be enabled to work properly.
fr_FR: Movim nécessite JavaScript pour fonctionner correctement.

en: Movim is a kickass distributed social networking platform that protect your privacy and comes with a set of awesome features.
fr_FR: Movim est un réseau social innovant et distribué protégeant votre vie privée et apportant plein de fonctionnalités toutes plus géniales les unes que les autres.

en: Loading…
fr_FR: Chargement…

en: Or
fr_FR: Ou

en: Switch to another pod
fr_FR: Changer de pod

en: Communities
fr_FR: Communautés

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Explore
fr_FR: Explorer

en: Account Creation
fr_FR: Création de compte

en: News
fr_FR: Actualité

en: Chats
fr_FR: Discussions

en: Publish
fr_FR: Publier

en: Post
fr_FR: Article

en: About
fr_FR: À propos

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Not Found
fr_FR: Non trouvé

en: Feed
fr_FR: Flux

en: Posts
fr_FR: Billets

en: Gallery
fr_FR: Galerie

en: Visio-conference
fr_FR: Vidéoconférence

[ctx: [page]share]
en: Share
fr_FR: Partager

en: Room
fr_FR: Salon

en: Tag
fr_FR: Étiquette

en: Error: %s
fr_FR: Erreur : %s

en: Cannot load file '%s'
fr_FR: Le fichier « %s » n’est pas accessible

en: Requested widget '%s' doesn’t exist.
fr_FR: Le widget '%s' demandé n’existe pas.

en: Requested event '%s' not registered.
fr_FR: L’évènement '%s' n’est pas enregistré.

en: Whoops!
fr_FR: Oups !

en: Movim cannot talk with the server, please try again later
fr_FR: Movim ne peut pas communiquer avec le serveur, veuillez réessayer plus tard

en: Reconnection to the server…
fr_FR: Reconnexion au serveur…

en: Oops!
fr_FR: Oups !

en: Call
fr_FR: Appeler

en: Audio Call
fr_FR: Appel audio

en: Video Call
fr_FR: Appel vidéo

en: Validate
fr_FR: Valider

en: Refresh
fr_FR: Rafraîchir

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Destroy
fr_FR: Détruire

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Updating
fr_FR: Actualisation

en: Submitting
fr_FR: Envoi

en: Register
fr_FR: S’inscrire

en: Reply
fr_FR: Répondre

en: Unregister
fr_FR: Se désinscrire

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Clear
fr_FR: Vider

en: Connecting
fr_FR: Connexion

en: Yes
fr_FR: Oui

en: No
fr_FR: Non

en: Return
fr_FR: Retour

en: Accept
fr_FR: Accepter

en: Refuse
fr_FR: Refuser

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Search
fr_FR: Rechercher

[ctx: [button]share]
en: Share
fr_FR: Partager

en: Discover
fr_FR: Découvrir

en: Not Now
fr_FR: Pas maintenant

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Sign Up
fr_FR: Souscrire

en: Send to
fr_FR: Envoyer à

en: More
fr_FR: Plus

en: Copy Link
fr_FR: Copier le lien

en: Optional
fr_FR: Optionnel

en: Day
fr_FR: Jour

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Bot
fr_FR: Robot

en: Desktop
fr_FR: Bureau

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Registered
fr_FR: Inscrit

en: Online
fr_FR: En ligne

en: Away
fr_FR: Absent(e)

en: Do Not Disturb
fr_FR: Ne pas déranger

en: Extended Away
fr_FR: Absence prolongée

en: Offline
fr_FR: Hors ligne

en: Error
fr_FR: Erreur

en: afraid
fr_FR: appeuré(e)

en: amazed
fr_FR: stupéfait(e)

en: amorous
fr_FR: amoureux(se)

en: angry
fr_FR: fâché(e)

en: annoyed
fr_FR: contrarié(e)

en: anxious
fr_FR: anxieux(se)

en: aroused
fr_FR: agité(e)

en: ashamed
fr_FR: honteux(se)

en: bored
fr_FR: lassé(e)

en: brave
fr_FR: courageux(se)

en: calm
fr_FR: calme

en: cautious
fr_FR: prudent(e)

en: cold
fr_FR: frileux(se)

en: confident
fr_FR: confiant(e)

en: confused
fr_FR: désorienté(e)

en: contemplative
fr_FR: contemplatif(ve)

en: contented
fr_FR: satisfait(e)

en: cranky
fr_FR: grincheux(se)

en: crazy
fr_FR: fou(folle)

en: creative
fr_FR: créatif(ve)

en: curious
fr_FR: curieux(se)

en: dejected
fr_FR: abattu(e)

en: depressed
fr_FR: déprimé(e)

en: disappointed
fr_FR: déçu(e)

en: disgusted
fr_FR: dégouté(e)

en: dismayed
fr_FR: consterné(e)

en: distracted
fr_FR: distrait(e)

en: embarrassed
fr_FR: embarrassé(e)

en: envious
fr_FR: envieux(se)

en: excited
fr_FR: excité(e)

en: flirtatious
fr_FR: charmeur(se)

en: frustrated
fr_FR: frustré(e)

en: grateful
fr_FR: reconnaissant(e)

en: grieving
fr_FR: endeuillé(e)

en: grumpy
fr_FR: ronchon(ne)

en: guilty
fr_FR: coupable

en: happy
fr_FR: heureux(se)

en: hopeful
fr_FR: optimiste

en: hot
fr_FR: chaud

en: humbled
fr_FR: humble

en: humiliated
fr_FR: humilié(e)

en: hungry
fr_FR: affamé(e)

en: hurt
fr_FR: blessé(e)

en: impressed
fr_FR: impressionné(e)

en: in awe
fr_FR: admiratif(ve)

en: in love
fr_FR: amoureux(se)

en: indignant
fr_FR: indigné(e)

en: interested
fr_FR: intéressé(e)

en: intoxicated
fr_FR: intoxiqué(e)

en: jealous
fr_FR: jaloux(se)

en: lonely
fr_FR: seul(e)

en: lost
fr_FR: perdu(e)

en: lucky
fr_FR: chanceux(se)

en: mean
fr_FR: méchant(e)

en: moody
fr_FR: maussade

en: nervous
fr_FR: nerveux(se)

en: neutral
fr_FR: neutre

en: offended
fr_FR: offensé(e)

en: outraged
fr_FR: outré(e)

en: playful
fr_FR: joueur(se)

en: proud
fr_FR: fier(ère)

en: relaxed
fr_FR: relaxé(e)

en: relieved
fr_FR: soulagé(e)

en: restless
fr_FR: impatient(e)

en: sad
fr_FR: triste

en: sarcastic
fr_FR: sarcastique

en: satisfied
fr_FR: satisfait(e)

en: serious
fr_FR: sérieux(se)

en: shocked
fr_FR: choqué(e)

en: shy
fr_FR: timide

en: sick
fr_FR: malade

en: sleepy
fr_FR: somnolent(e)

en: spontaneous
fr_FR: spontané(e)

en: stressed
fr_FR: stressé(e)

en: strong
fr_FR: fort(e)

en: surprised
fr_FR: surpris(e)

en: thankful
fr_FR: reconnaissant(e)

en: thirsty
fr_FR: assoiffé(e)

en: tired
fr_FR: fatigué(e)

en: undefined
fr_FR: indéfini

en: weak
fr_FR: faible

en: worried
fr_FR: inquiet(ète)

en: Month
fr_FR: Mois

en: January
fr_FR: Janvier

en: February
fr_FR: Février

en: March
fr_FR: Mars

en: April
fr_FR: Avril

en: May
fr_FR: Mai

en: June
fr_FR: Juin

en: July
fr_FR: Juillet

en: August
fr_FR: Août

en: September
fr_FR: Septembre

en: October
fr_FR: Octobre

en: November
fr_FR: Novembre

en: December
fr_FR: Décembre

en: Year
fr_FR: Année

en: Today
fr_FR: Aujourd’hui

en: Tomorrow
fr_FR: Demain

en: Yesterday
fr_FR: Hier

en: %d days ago
fr_FR:  Il y a %d jours

en: day
fr_FR: jour

en: Title
fr_FR: Titre

en: Place
fr_FR: Lieu

en: by
fr_FR: par

en: Geolocalisation
fr_FR: Géolocalisation

en: email
fr_FR: courriel

en: No content
fr_FR: Aucun contenu

en: No comments yet
fr_FR: Pas de commentaires pour le moment

en: Get older posts
fr_FR: Récupérer les anciens billets

en: %s new items
fr_FR: %s nouveaux billets

en: Comment publication error
fr_FR: Erreur à la publication du commentaire

en: Get the comments
fr_FR: Récupérer les commentaires

en: Add a comment
fr_FR: Commenter

en: Share with
fr_FR: Partager avec

en: Everyone
fr_FR: Tout le monde

en: Updated
fr_FR: Mis à jour

en: Content not found
fr_FR: Contenu introuvable

en: Contact publication
fr_FR: Billet d’un contact

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Original post deleted
fr_FR: Billet original supprimé

en: B
fr_FR: o

en: KB
fr_FR: Ko

en: MB
fr_FR: Mo

en: GB
fr_FR: Go

en: TB
fr_FR: To

en: Owner
fr_FR: Propriétaire

en: Publisher
fr_FR: Rédacteur

en: Publish only
fr_FR: Rédacteur seulement

en: Outcast
fr_FR: Banni

en: The API is not reachable, try again later
fr_FR: L’API est indisponible pour le moment, réessayez plus tard.

en: Type here
fr_FR: Rédigez votre message ici
